Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Pleschinger Gyula adó- és pénzügyi államtitkár szerint eddig nem okozott komoly aggodalmat a bankszektorban a tőkekivonás Magyarországról, mert nem volt jelentős a kereslet. Most azonban már a növekedésre összpontosít a kormány, ezért foglalkozni kell ezzel a kérdéssel is, mert a növekedést a bankszektor tudja finanszírozni.
A növekedés érdekében a magyar kormány a tőkebefektetések ösztönzésére törekszik – mondta Pleschinger Gyula adó- és pénzügyi államtitkár kedden egy bécsi gazdasági konferencián. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az Euromoney konferencia panelbeszélgetésén egy kérdésre azt is kifejtette: mindeddig nem okozott komoly aggodalmat a bankszektorban a tőkekivonás Magyarországról, mert nem volt jelentős a kereslet. Most azonban már a növekedésre összpontosít a kormány, ezért foglalkozni kell ezzel a kérdéssel is, mert a növekedést a bankszektor tudja finanszírozni – mondta.
Mindamellett hozzátette: a magyar bankszektor a tőke-hitel mutatók alapján „masszív”, ezért elsősorban nem ott, hanem a termelő ágazatokban várják a közvetlen külföldi befektetések összegének növekedését. „A kormány intézkedéseivel erre jó alapot teremtett, valóban reméljük, hogy ebben az évben változásokat látunk” – fogalmazott. Az MTI kérdésére kifejtette, ilyen intézkedés volt az egykulcsos adó, az alacsonyabb társasági adó, speciális ipari övezetek létrehozása, munkahelyvédelmi akciótervek, és más, a munkaerő-kínálat növelését célzó intézkedések. A jövőre nézve az eszközök között említette az uniós támogatási források felhasználását gazdaságfejlesztésre, és az Export-Import Bank exporttámogatási tevékenységét.